Warszawska Szkoła Filmowa,  Kino Elektronik i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami zapraszają na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie w ramach cyklu „Obrazy Historii”. 
24 października (wtorek) odbędzie się projekcja filmu "Dunkierka” (reż. Ch.Nolan) i spotkanie z ciekawymi gośćmi. 

O FILMIE
1940 rok. Oddziały alianckie zostają zepchnięte na wybrzeże Francji. Otoczeni przez Niemców Brytyjczycy, Francuzi i Belgowie znajdują się w potrzasku. Niemcy atakują z lądu i z powietrza, próbując uniemożliwić ewakuację. Rozpoczyna się jedna z najsłynniejszych operacji II wojny światowej.


DYSKUSJA
Czy film Christophera Nolana o wydarzeniach sprzed 77 lat to obraz historyczny, czy może wizja współczesności?
Czy do opowiadania o II wojnie światowej potrzebni są Niemcy?
Czy tak jak Nolan można opowiadać o polskiej historii?


Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz, publicysta, autor książek o tematyczne historycznej i politycznej. Jego teksty ukazują się m.in. w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Grzegorz Brzozowski – szef działu „Patrząc” Kultury Liberalnej, reżyser, scenarzysta, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Katarzyna Wajda – filmoznawczyni. Publikuje w wielu magazynach filmowych. Współautorka m.in. Encyklopedii kina (red. T. Lubelski, Kraków 2003, 2010) i Od Jane Austen do Iana McEwana. Adaptacje literatury brytyjskiej (red. A. Helman i B. Kazana, Warszawa 2011)

Spotkanie poprowadzi Wojciech Saramonowicz.


O CYKLU
„Obrazy Historii” to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.

 

24 października (wtorek)
Projekcja: godz. 17.00
Dyskusja o filmie: około godz. 19.00
Miejsce: Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7, Warszawa

Bezpłatne wejściówki na pokaz i dyskusję są dostępne w kasach kina “Elektronik” do wyczerpania miejsc. Kasy są czynne codziennie od godz. 9.00.

Feedback